poniedziałek, 19 grudnia 2011

Pracowite dni...

Przepraszam za przestój. Jest mi niezmiernie głupio i cały czas o tym myślę.
Ale nie mam zupełnie jak i kiedy usiąść na spokojnie i zrobić przyzwoitej notki.
Proszę jednak te osoby, które na formspringu odgrażają się, że przestaną wchodzić na bloga i tak dalej...., żeby podarowały sobie ; )
Kolokwia i nawał pracy mnie przygniotły.


Na szczęście jutro w końcu jest termin zero i do świąt nie mam zamiaru przeczytać niczego związanego z literaturą, literaturoznawstwem, medioznawstwem, socjologią, kulturoznawstwem, antropologią..... po prostu palcem nie ruszę, a wtedy będę miała czas na robienie notek (bo zdjęć porobiłam sporo, a i kosmetyków też się nazbierało) i relaks.

Święta wiążą się też z wizytą w domu ; ) nie mogę się już doczekać.


Trochę ubraniowych nabytków. (piszecie ciągle, że chętnie zobaczycie, wiec proszę ^^)


Sztyblety i gruby wełniany szalik to nabytki z SH. Szalik zszyłam na końcach i teraz ma formę komina. To najcieplejsza rzecz na świecie :> i w końcu nie marznę tak bardzo.
Trochę bielizny.... (muszę przestać kupować miliony bielizny, bo cierpi na tym mój budżet i szuflada, bo już nie mogę jej zamykać ;c) 


Sukienka to Miss Selfridge. Jest cudowna <3 Myślę, że ubiorę ją na sylwestra. Jeśli dodam do tego wysokie buty, będzie wyglądała mniej grzecznie ; >


Torba też z SH, kilka lat temu kupiłam taką samą tylko, że z podobizną (moim zdaniem) Lily Cole z Marks&Spencer, muszę powiedzieć, że wykonanie jest świetne, torba jest meeega praktyczna.

A najbardziej zainteresowana ubraniami jest Lola... Wszystko musi obwąchać i dotknąć.

I jeszcze trochę nabytków.
Cieple sweterki na zimę, jeansy i meliski już na lato ;D

Koniec ubraniowych opowieści. Idę spać, bo jutro rano czekają mnie zajęcia z FitBallu, na których jestem zombie. A później troszkę zajęć i wspaniały kolos, na którego nie umiem nic.
Wobec tego, trzymajcie za mnie kciuki ;>

2 komentarze:

 1. Czynność związaną z przywdziewaniem płaszcza można oddać w polszczyźnie za pomocą kilku czasowników: ubierać się, wkładać, nakładać, zakładać.
  Konstrukcja ubierać płaszcz jest niepoprawna, gdyż czasownik ubierać bez zwrotnego zaimka się oznacza czynność dotyczącą innej osoby lub przedmiotu, np. Słownik współczesnego języka polskiego pod redakcją Bogusława Dunaja podaje następującą definicję czasownika ubierać: ‘okrywać kogoś lub coś’. Poprawnymi użyciami tego czasownika są więc jego użycia w zdaniach: Dziewczynka ubiera lalkę, Mama ubiera dziecko w płaszcz. Podobnie znaczenie czasownika ubierać opisuje Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego. Czasownik ubierać tworzy konstrukcję ktoś ubiera kogoś w coś i nie oznacza tego samego, co wkładać.
  Z normą wzorcową zgodna jest natomiast konstrukcja ubierać się w płaszcz. Słownik współczesnego języka polskiego podaje, że czasownik ubierać znaczy ‘okrywać swe ciało, wkładać coś na siebie’. Nowy słownik poprawnej polszczyzny rejestruje poprawną konstrukcję ktoś ubiera się w coś.
  Znaczenie zbliżone do czasownika ubierać ma czasownik wkładać, który według wymienionych słowników oznacza ‘kłaść coś na siebie, wdziewać, zakładać’. Tworzy on konstrukcję ktoś wkłada coś. Czasownik ten więc w zwrocie wkładać płaszcz użyty jest poprawnie. Wyraz ten według Nowego słownika poprawnej polszczyzny służy do nazywania czynności polegającej na okrywaniu się czymś.
  W relacji synonimii wobec czasownika wkładać pozostaje czasownik zakładać, który znaczy m.in. ‘ubierać się w coś’. Tworzy on konstrukcję ktoś zakłada coś komuś lub czemuś, jak w zdaniu Dziadek zakłada koszulę. Poprawnie powiemy więc i wkładać płaszcz, i zakładać płaszcz.
  Poprawna jest też konstrukcja nakładać płaszcz, według Słownika współczesnego języka polskiego czasownik nakładać znaczy bowiem ‘wkładać coś na siebie lub na kogoś’. Powiemy więc nakładać dziecku czapkę oraz nakładać ciepłe skarpety.
  A zatem: możemy nie tylko ubierać się w płaszcz, ale też wkładać płaszcz, nakładać płaszcz oraz zakładać płaszcz.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz :). Na wszystkie odpowiadam tutaj.
Życzę miłej lektury.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...